Így zajlott Jimmy Carter volt amerikai elnök temetése (FOTÓK)
Mind a négy élő korábbi elnök részt vett a temetésen, köztük a megválasztott elnök, Donald Trump is.
Az iskolai LMBTQ-propaganda erőltetése és a koronavírus-járvány gyenge kezelése ütött vissza a kormányzó demokratákra a Virginia állambeli kormányzóválasztáson, ami egy Biden eddigi elnökségéről kiállított rossz bizonyítvány is egyúttal. A demokraták máris attól tartanak, hogy az elővárosi középosztály visszatér a Republikánus Párthoz.
Az Egyesült Államok keleti partvidékén, közvetlenül Washingtontól délre elterülő Virginia államban az elmúlt 40 év alatt csak három ízben tudta a négyéves kormányzói mandátumot megnyerni a jobboldal. Szövetségi állami szintű választást 2009 óta nem nyertek itt a republikánusok. Négy évvel ezelőtt a demokratapárti kormányzójelölt 9 százalékkal győzte le jobboldali riválisát,
Ezek a száraz adatok, amelyek mind abba az irányba mutattak, hogy 2021-ben újra a papírforma valósuljon meg, vagyis a Demokrata Párt győzelme.
Nyár eleje óta a közvélemény-kutatók folyamatosan mérték a két nagy párt jelöltjének a támogatottságát, és bár eltérő különbséggel, de szinte mindig a demokrata párti Terry McAuliffe győzelmét mutatták a felmérések. Egészen október utolsó hetéig, a voksolás előtti tíz napban ugyanis a republikánus Glenn Youngkin átvette a vezetést – és a november másodikai választási nap igazolta a megfordult trendet.
Glenn Youngkin republikánus párti kormányzójelölt szónokol egy nappal a választás előtt, november elsején a Chesterfieldben tartott választási nagygyűlésen
Viták és kampánytémák
A két esélyes kormányzójelölt két nyilvános vitát tartott szeptember 16-án, illetve 28-án. A viták fő témái a járványkezelés, az abortusz, a klímahelyzet és a gazdaság állapota voltak.
– A járványügyi vitában Youngkin bírálta Joe Biden elnök nemrég aláírt rendelkezését, miszerint minden szövetségi alkalmazottnak, a nagy állami cégek munkavállalóinak és alvállalkozóinak kötelezően be kell oltatniuk magukat. A republikánus jelölt szerint az elnöknek erre nincs felhatalmazása,
McAuliffe viszont támogatta Biden döntését, sőt, támogatta azt a kezdeményezést is, hogy a 12 éven felüli gyermekek beoltását is el kell kezdeni. A demokratapárti jelölt szerint ellenfele oltásellenes kampányt folytat, ezt azonban Youngkin visszautasította.
– Az abortusz kérdésének aktualitást adott a Texas államban szeptember elsején hatályba lépett új abortusz törvény, amely büntetni rendeli a művi terhességmegszakítást a magzat hathetes kora, illetve szívhangjának észlelése után. A republikánus kormányzójelölt erre reflektálva elmondta:
bizonyos esetekben – mint amilyen a nemi erőszak, a vérfertőzés vagy amikor az anya élete veszélybe kerül a terhesség miatt – lehetővé tenné az abortuszt. Demokratapárti ellenfele magát a női jogok kérlelhetetlen támogatójának nevezte, ő teljesen a nők egyéni döntésére bízná, hogy élnek-e a terhességmegszakítással vagy sem, bizonyos megkötésekkel akár a terhesség harmadik trimeszterében is.
– A klímahelyzettel kapcsolatban Glenn Youngkin leszögezte: a klímaváltozás ellen minden energiapolitikai eszközzel harcolni kell, de a szektornak nem szabad a politikai ígéretek foglyává válnia. Terry McAuliffe pedig azt lebegtette be, hogy vezetése esetén Virginia állam oly módon állna át a tiszta (zöld) energia felhasználására, hogy 2035-re ez dominálná már a helyi energiaszektort.
– A vitákban szóba került Donald Trump is: a demokratapárti jelölt megpróbálta ellenfelét Trump embereként láttatni, Youngkin azonban nem ijedt meg a sztereotipizálástól, és nyíltan kimondta, hogy
Terry McAuliffe demokrata párti kormányzójelölt üdvözli támogatóit a richmondi választási nagygyűlésen november elsején
A fő ok: a maszk, a faj és a gender
A járványhelyzet új helyzetet teremtett az amerikai politikában: sok elemző egybehangzó véleménye, hogy Donald Trump bukását a járvány nem megfelelő kezelése okozta, a szavazók megbüntették az intézkedésekkel kiváró elnököt. Joe Biden sem kerülheti e sorsát: minden jel arra mutat, hogy a demokratapárti kormányzat számára is ez a neuralgikus ügy lesz a legfőbb támadási felület.
A járványhelyzet ugyanis az amerikai családokat kiemelten érinti, hárommillió nő kényszerült feladni munkáját, hogy a távoktatásban otthon segítse gyermekét/gyermekeit az egészségügyi óvintézkedések miatt bezárt iskolák helyett. A statisztikák szerint
a tanulási nehézségekkel küzdő, a fogyatékkal élő, a szegényebb családokból származó, a fekete vagy hispán gyerekek egyre jobban lemaradnak – érdekes módon ezen társadalmi csoportok alkotják a Demokrata Párt törzsszavazói rétegét.
És ezek a rétegek most frusztráltak, érzik, hogy
Virginia államban hagyományosan jó színvonalúak az állami iskolák, megbízható oktatás zajlik ezekben, egyenlő feltételeket teremtenek a különböző rétegekből érkező diákok számára. A járványhelyzet azonban ezt a kiszámíthatóságot megszüntette. A pedagógus szakszervezetek támogatták az átmeneti iskolabezárásokat, a szülők pedig egyre elégedetlenebbek lettek – az állam kormányzója pedig nem foglalt állást, a szülők nagy részét felháborítva. Az oktatás ügye lett tehát a legégetőbb politikai kérdés a novemberi kormányzóválasztás kampányában.
A republikánusok kampánya még egy problémára hívta fel a figyelmet, amely szintén az oktatás területén jelent feszültséget a szülők körében. Ez pedig az oktatási intézményekben zajló ideológiai nevelés vitatott gyakorlata, konkrétan a történelemórákon tanított kritikai fajelmélet amely a fehérek rasszizmusának veszélyeit ecseteli, illetve az LMBTQ-ügyekkel kapcsolatos érzékenyítés. A demokrata McAuliffe ugyanis azzal kampányolt, hogy megválasztása esetén
a szülők tudta és beleegyezése nélkül.
Az államban nyár óta több botrány is felborzolta a kedélyeket: egy középiskolában egy tinédzser fiú, aki „genderfluidként” a lány WC-k használója volt, a mellékhelyiségben megerőszakolt egy diáklányt; szülők felháborodva jelentették az iskolaszékeknek, hogy több középiskola könyvtárában pedofil, pornográf tartalmú irodalom is megtalálható a polcokon; az iskolaszéki gyűléseken szülők között tettlegesség is kialakult a parázs ideológiai vita hatására.
A demokraták virginiai kormányzóválasztási fiaskójának fő oka tehát az, hogy az amerikai elővárosok lakói, a középosztálybeli családok többsége erre a folyamatra nemet mondott, gyerekeik védelme érdekében egyszerűen leszavazták a kiszámíthatatlanságot, a rendetlenséget és a woke-őrületet, az urnáknál ellene voksoltak az ezt képviselő demokratapárti jelöltnek. Az adatok pedig azt mutatják, hogy
az iskolaügyi káosz miatt azonban most átszavaztak a konzervatív megoldások ígérő republikánus jelöltre.
A republikánus Glenn Youngkin ünnepel a kormányzóválasztás másnapján Chantillyben
Politikai következmények
A Demokrata Pártban a váratlan virginiai vereség után komoly feszültség támadt, mivel a virginiai példa akár országos tendenciát is jelezhet, és ha más államokban is hasonlóan elcsúszott az említett társadalmi rétegek pártpreferenciája, akkor az
– az ugyanis éppen azért van beépítve az amerikai alkotmányos rendszerbe, hogy az elnöki ciklus felénél a választóknak lehetősége legyen véleményezni a kormányzat teljesítményét. Ha 2022-ben a „virginiai eset” országos szinten megismétlődik, Biden elveszítheti kongresszusi többségét, úgy pedig nagyon nehéz lesz kormányoznia a ciklusa második két évében 2024-ig.
A Republikánus Párt a virginiai fejleményekből azt olvasta ki, hogy
ezt a visszahatást pedig a konzervatív narratívák erősítésére, szavazói csoportok visszahódítására lehet felhasználni. A republikánus Glenn Youngkin mérsékelt, céltudatos, értékelvű kampányt folytatott – felmutatta a konzervatívok társadalmi-gazdasági programját, életszerű megoldásokat javasolt a vitatott kérdésekre, és személyében is egy nyugodt, kiszámítható politikai vezető benyomását keltette – éles kontrasztban a korábbi republikánus elnök, Donald Trump megosztó figurájával.
A bevált receptet lehet használni majd a jövő évi félidős kongresszusi választásokon; ott fog kiderülni, hogy országos szinten valóban megjelent ez a hangulatváltásra utaló tendencia, vagy csak egy helyi, virginiai jelenségről volt szó.
Nyitókép: A republikánus párti Glenn Youngkin választási győzelmét ünneplik támogatói Chantillyben november 3-án
fotó: MTI